کاهش وزن کودکی و چاقی در جوانی

[ad_1]


افراد چاقي که مي خواهند رژيم غذايي کاهش وزن را شروع نمايند مي خواهند از نتيجه رژيم
درماني خود قبل از شروع برنامه اطميناني داشته باشند. بويژه افرادي که ساليان متمادي
از افزايش وزن رنج برده و گاه دچار عوارض ناخواسته چاقي و يا درمان آن شده اند و رژيمهاي
غذايي متعدد را تجربه نموده اند. لذا در هنگام مراجعه به کلينيک هاي تغذيه و رژيم درماني
هميشه پرس و جو مي نمايند و سوالاتي از قبيل سوالات ذيل براي آنان مطرح است:

  • چقدر اين رژيم موثر است؟
  • آيا قابل انجام مي باشد و من مي توانم با توجه به شرايط زندگيم آن را انجام دهم؟
  • آيا عوارضي را بدنبال نخواهد داشت؟


اگرچه شما مي توانيد اين اطلاعات را از پزشک معالج خود داشته باشيد ولي خواندن تجربيات
بيماران ديگر يک رژيم غذايي را امتحان نموده اند کمک خواهد کرد انگيزه بهتري پيدا نماييد
و در راهي که براي سلامتي خود شروع نموده ايد ثابت قدم باشيد. مطالعات نشان داده اند
خواندن تجربيات ساير افراد چاق که در رژيم غذايي موفق بوده اند کمک قابل توجهي در افزايش
انگيزه براي شروع کنندگان رژيم خواهد بود. بر همين اساس ما سعي مي نماييم از اين به
بعد بعضي از تجربيات افراد موفق که به مرکز ما مراجعه نموده اند به طور خلاصه اشاره
نماييم:

کاهش وزن کودکی و چاقی در جوانی


من پریسا. س 27 ساله، در کودکی خیلی بد غذا بودم و مادرم مدام نگران لاغری من بود. تا سن 12 سالگی همچنان دختر لاغری بودم اما بعد از آن به تدریج وزنم بیشتر و بیشتر شد. مادر و اطرافیانم از اینکه می دیدند من وزنم بالاتر رفته خوشحال بودند و من را برای خوردن تشویق می کردند. خودم هم از این امر راضی بودم. در یک سال 8-7 کیلو وزن اضافه کردم و این جریان همین طور ادامه داشت تا سن 25 سالگی که وزنم به 78رسید. تغییر شرایط زندگی، ورود به دانشگاه و سپس سر کار رفتن همه در اضافه وزن من نقش داشتند. غذای خود را از منزل به محل کار می بردم در زمان ناهار همه همکاران با هم غذا می خوردیم. تنوع بالای غذایی سبب می شد که همیشه زیاد غذا بخورم. موقعی هم که استرس داشتم زیاد پرخوری می کردم. اما مشکل اصلی من تازه از وقتی شروع می شد که به خانه می رسیدم. شب ها جلوی تلویزیون باید حتما چیزی می خوردم و اغلب هم مواد غذایی پرکالری مثل چیپس و پفک ، تخمه یا بستنی انتخاب می کردم. آخر هفته ها هم اغلب به مهمانی یا رستوران می رفتیم و من نمی توانستم در مقابل غذاهای خوشمزه مقاومت کنم.
نزدیک عید نوروز بود که برای خرید لباس رفته بودم. بعد از چند روز جستجو نتوانستم هیچ لباس مناسبی پیدا کنم. لباس های زیادی را پشت ویترین می پسندیدم اما وقتی داخل مغازه می شدم هیچ کدام سایز من را نداشتند. خیلی ناراحت و افسرده شده بودم. تصمیم گرفتم تا بعد از تعطیلات نوروز رژیم بگیرم. از همکارانم درباره کلینیک رژیم درمانی نوین شنیده بودم. بعد از تعطیلات اولین کاری که کردم این بود که با رژیم درمانی نوین تماس بگیرم.
با مراجعه به کلینیک، دکتر فرشچی با بررسی رژیم غذایی من مشکلات برنامه غذاییم را به من تذکر داد سپس راههای تنظیم برنامه غذایی را به من آموزش داد. جلسات منظم ویزیت باعث شد که من خود را موظف به پیگیری وزن و ادامه انگیزه تا رسیدن به نتیجه مطلوب نمایم.
برای شب ها هم که باید جلوی تلویزیون چیزی می خوردم به جای مواد پرکالری از میوه و سبزیجات استفاده می کردم.آلبالوی یخ زده میان وعده خوبی برای زمان تماشای تلویزیون بود. همچنین توصیه می کنم در این مواقع به جای خوردن کار دیگر انجام دهید. مثلا جلوی تلویزیون ورزش کنید.
در مهمانی هم نه گفتن را تمرین کردم . می دانستم که میزبان زمان زیادی را برای تهیه غذا صرف کرده . فقط به آنها از تصمیمی که گرفته اید بگویید و بخواهید تا آنها هم به شما کمک کنند. باید یاد بگیرید که به چیزی که برای سلامتی و برا ی رسیدن به هدفتان خوب نیست نه بگویید.
با تغییراتی که در برنامه غذایی خود دادم و ورزش منظم توانستم طی 5 ماه 18 کیلو وزن کم کنم. هر سه هفته یک بار برای وزن کشی و مشاوره به کلینیک می رفتم. و این کار کمک می کرد تا هر بار با انگیزه بیشتر رژیم را پیگیری کنم.
توصیه های خانم پریسا. س:
•زمانی که به مهمانی دعوت شده اید برای کنترل اشتهای خود قبل از رفتن به مهمانی میوه یا سالاد بخورید. و یک لیوان بزرگ آب بنوشید. هیچ وقت با شکم خالی به مهمانی نروید. درمهمانی هم از میز تنقلات فاصله بگیرید.
•از کمک خواستن و بیان آن که در رژیم هستید نترسید. افراد خانواده را درجریان تصمیم خود برای کاهش وزن قرار دهید و از حمایت آنها استفاده کنید هر چند که شما را برای شکستهای قبلی تان در رژیم کاهش وزن باور نکنند.


[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *