ماه رمضان و شروع رژیم

[ad_1]


افراد چاقي که مي خواهند رژيم غذايي کاهش وزن را شروع نمايند مي خواهند از نتيجه رژيم
درماني خود قبل از شروع برنامه اطميناني داشته باشند. بويژه افرادي که ساليان متمادي
از افزايش وزن رنج برده و گاه دچار عوارض ناخواسته چاقي و يا درمان آن شده اند و رژيمهاي
غذايي متعدد را تجربه نموده اند. لذا در هنگام مراجعه به کلينيک هاي تغذيه و رژيم درماني
هميشه پرس و جو مي نمايند و سوالاتي از قبيل سوالات ذيل براي آنان مطرح است:

  • چقدر اين رژيم موثر است؟
  • آيا قابل انجام مي باشد و من مي توانم با توجه به شرايط زندگيم آن را انجام دهم؟
  • آيا عوارضي را بدنبال نخواهد داشت؟


اگرچه شما مي توانيد اين اطلاعات را از پزشک معالج خود داشته باشيد ولي خواندن تجربيات
بيماران ديگر يک رژيم غذايي را امتحان نموده اند کمک خواهد کرد انگيزه بهتري پيدا نماييد
و در راهي که براي سلامتي خود شروع نموده ايد ثابت قدم باشيد. مطالعات نشان داده اند
خواندن تجربيات ساير افراد چاق که در رژيم غذايي موفق بوده اند کمک قابل توجهي در افزايش
انگيزه براي شروع کنندگان رژيم خواهد بود. بر همين اساس ما سعي مي نماييم از اين به
بعد بعضي از تجربيات افراد موفق که به مرکز ما مراجعه نموده اند به طور خلاصه اشاره
نماييم:

ماه رمضان و شروع رژیم


من فریده. م 30 ساله، از وفتی تصمیم برای کاهش وزن گرفتم که همسرم به دلیل بیماری قلبی مجبور به انجام عمل جراحی شد. مادر دو کودک زیبا و دوست داشتنی بودن من را به فکر واداشت. اگر من هم با توجه به وزن بالایم به زودی دچار بیماری قلبی شوم بچه های من چه می شوند؟ بنابراین تصمیم گرفتم که سالم زندگی کنم و برای اینکه سالمتر شوم باید وزن کم می کردم.
سال گذشته قبل از ماه رمضان بود که تصمیم به آغاز رژیم داشتم اما به خود می گفتم باید بگذارم بعد از ماه رمضان!. یکی از دوستانم که خود در مرکز رژیم درمانی نوین وزن کم کرده بود، به من گفت که می توانم در این راه موفق شوم اگر پشتکار داشته باشم و بتوانم انگیزه ام را حفظ کنم. من تصمیم گرفتم با آقای دکتر فرشچی مشاوره ای داشته باشم. آنجا بود که فهمیدم لازم نیست رژیم را تاخیر بیندازم و ماه رمضان نیز تجربه خوبی برای برنامه ریزی در کاهش وزن من خواهد بود. واقعیت آن بود که علت اصلی تاخیری که من به برای ماه رمضان می خواستم بهانه ای بود برای تاخیر آغاز تلاش من برای کاهش وزن، چرا که هر ساله من در پایان ماه رمضان نه تنها وزن کم نمی کردم بلکه وزنم بالاتر نیز می رفت.
من با ایجاد تغییرات کوچک شروع کردم. انتخاب های غذایی خود را تغییر دادم. همیشه وقتی برای خرید به فروشگاه می رفتم در قسمت تنقلات پر کالری خرید می کردم: چیپس، پفک، انواع شکلات و بیسکوییت. اما حالا این شیوه را تغییر داده ام و مسیری را انتخاب می کنم که اصلا از این قسمت عبور نکنم. در عوض بیشتر وقت خود را هنگام خرید در قسمت میوه و سبزیجات می گذرانم. جالب است که به شما بگویم در ماه رمضان که ماه اول من برای شروع رژیم بود بر عکس هر سال که وزن من 3-4 کیلو بالا هم می رفت، توانستم با رژیم 5 کیلو وزن کم کردم. انگیزه ام برای ادامه از قبل هم بیشتر شد.
علاوه بر اینها من یاد گرفتم که چگونه حجم غذای مصرفی خود را کنترل کنم. خانواده و خود من علاقه زیادی به برنج داریم و خوشبختانه در رژیم کلینیک نوین اجازه دارم 4 بار در هفته در وعده ناهار از برنج استفاده کنم البته در حجم تعیین شده. من برای خوردن غذا به توصیه آقای دکتر فرشچی از بشقاب کوچک استفاده می کنم . این کار به آهسته غذا خوردن و کنترل حجم غذای مصرفی کمک زیادی به من می کند. حتی گاهی اوقات به جای دست راست از دست چپم برای خوردن استفاده می کرنم. این کار غذا خوردن من را آهسته تر می کند و باعث می شود تا به موقع متوجه شوم که سیر شده ام و دست از غذا خوردن بکشم.
در مدت 9 ماه توانستم 37 کیلو وزن کم کنم. در این مدت نه تنها من بلکه کل خانواده سالمتر از قبل شدند. وضعیت همسرم بهتر از قبل است و پزشک یکی از دلایل آن را تغییر شیوه زندگی و غذای مصرفی می داند.
توصیه های خانم فریده. م:
• مواد غذایی را بخرید که سالم باشند و افراد خانواده تان نیز از آنها لذت ببرند. رعایت رژیم اگر غذای خود را از خانواده جدا کنید سخت تر خواهد بود.
• با ایجاد تغییرات کوچک شروع کنید. مثلا شیر بدون چربی را جایگزین شیر پرچرب کنید، به جای نوشابه وشربت و … از آب استفاده کنید. ممکن است اوایل ایجاد این تغییرات سخت باشد اما به تدریج به آنها عادت خواهید کرد.


[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *