بارداری و معضل چاقی

[ad_1]


افراد چاقي که مي خواهند رژيم غذايي کاهش وزن را شروع نمايند مي خواهند از نتيجه رژيم
درماني خود قبل از شروع برنامه اطميناني داشته باشند. بويژه افرادي که ساليان متمادي
از افزايش وزن رنج برده و گاه دچار عوارض ناخواسته چاقي و يا درمان آن شده اند و رژيمهاي
غذايي متعدد را تجربه نموده اند. لذا در هنگام مراجعه به کلينيک هاي تغذيه و رژيم درماني
هميشه پرس و جو مي نمايند و سوالاتي از قبيل سوالات ذيل براي آنان مطرح است:

  • چقدر اين رژيم موثر است؟
  • آيا قابل انجام مي باشد و من مي توانم با توجه به شرايط زندگيم آن را انجام دهم؟
  • آيا عوارضي را بدنبال نخواهد داشت؟


اگرچه شما مي توانيد اين اطلاعات را از پزشک معالج خود داشته باشيد ولي خواندن تجربيات
بيماران ديگر يک رژيم غذايي را امتحان نموده اند کمک خواهد کرد انگيزه بهتري پيدا نماييد
و در راهي که براي سلامتي خود شروع نموده ايد ثابت قدم باشيد. مطالعات نشان داده اند
خواندن تجربيات ساير افراد چاق که در رژيم غذايي موفق بوده اند کمک قابل توجهي در افزايش
انگيزه براي شروع کنندگان رژيم خواهد بود. بر همين اساس ما سعي مي نماييم از اين به
بعد بعضي از تجربيات افراد موفق که به مرکز ما مراجعه نموده اند به طور خلاصه اشاره
نماييم:

بارداری و معضل چاقی


من سعیده. م 28 ساله، باید بگویم که اضافه وزن من از بارداری اولم شروع شد. در بارداری اول حدود 20 کیلو وزن اضافه کردم و بعد از زایمان وزنم تنها 10 کیلو پایین آمد. سرم آنقدر شلوغ بود که برای فکر کردن د رمورد وزنم وقتی باقی نمی ماند. دو سال بعد باز هم باردار شدم. این بار وزنم به بالای 80 کیلو رسید. مشکلات زیادی داشتم. فشار خون بالا ، قند خون بالا. بعد از آزمایش متوجه شدم که دچار دیابت بارداری شده ام. زانو هایم آنقدر درد می کرد که نمی توانستم حتی پنج دقیقه راه بروم. پزشکم من را به کلینیک نوین- دکتر فرشچی ارجاع داد و تاکید کرد که برای سلامتی خود و نوزادم باید رژیمم تحت کنترل باشد.تا زمان زایمانم رژیم گرفتم و این باعث شد تا بتوانم قند خون خود را کنترل کنم. بعد از زایمان قند خونم به سطح طبیعی بازگشت.
بعد از زایمان با وجود دو بچه کوچک خیلی سرگرم شدم. بعد از گذشت چهار ماه از زایمانم در مجله خانواده سبز دوباره اسم کلینیک نوین و آقای دکتر فرشچی را دیدم و این باعث شد تا دوباره به فکر اندامم بیافتتم. وزنم آنقدر بالا رفته بود که واقعا حتی برا ی رسیدگی به بچه ها هم مشکل داشتم. پسر بزرگترم الان سه ساله بود و خیلی جنب و جوش داشت. وقتی در پارک به دنبالش می دویدم نفس نفس می زدم و می ایستادم. زانو درد شدیدی داشتم و همه اینها باعث شد تا دوباره به کلینیک نوین پناه ببرم. اما این بار چون وقت کافی برای رفت و آمد نداشتم تصمیم گرفتم تا در دوره های غیر حضوری اینترنتی شرکت کنم. حدود 25 کیلو با وزن ایده آلم فاصله داشتم. ابتدا که شروع کردم هیچ وقت فکر نمی کردم بتوانم به هدفم برسم. با اینکه رژیمم را با دقت رعایت می کردم اما هیچ نوع فعالیت بدنی نداشتم. و هر بار هم با اینکه کارشناسم توصیه می کرد تا ورزش را شروع کنم اما بهانه من نداشتن وقت کافی بود.
بعد از حدود 2 ماه وزنم ثابت شد و با اینکه خیلی خوب رژیم را رعایت می کردم اما وزنم پایین نمی آمد. باید ورزش را شروع می کردم راه دیگری نداشتم. عصرها که همسرم به خانه بازمی گشت از بچه ها مراقبت می کرد و من برا ی پیاده روی با یکی از همسایگانم که او هم قصد کاهش وزن داشت به پیاده روی می رفتم. البته روزهای تعطیل بچه ها را هم در کالسکه می گذاشتیم و همراه همسرم پیاده روی می کردیم. چند سی دی ایروبیک هم خریدم تا روزهایی که برنامه ی پیاده رویم به هم می خورد با آنها ورزش کنم. با شروع ورزش کاهش وزنم هم به روند قبل برگشت. در مدت 6 ماه 22 کیلو وزن کم کردم. کاهش وزن از هر نظر به نفع من بود. اعتماد به نفسم را بیشتر کرد وبه من برای پیشگیری از ابتلا به دیابت کمک کرد. الان تازه متوجه شدم که باید بیشتر به فکر سلامتی خود باشم . کودکان من مادری سالم نیاز دارند.

توصیه های خانم سعیده. م:
•بعد از مصرف غذایتان هیچ وقت باقیمانده غذای کودکتان را به بهانه اسراف نکردن در بشقاب خود نکشید و نخورید. می توانید آن را در یک طرف دردار ریخته و در یخچال نگهداری کنید.
•از هر فرصتی برای ورزش استفاده کنید. اگرفکر می کنید وقت ندارید از روز قبل برای کارهایتان برنامه ریزی کنید حتما حداقل 30 دقیق برای ورزش وقت پیدا می کنید.
•به خاطر داشته باشید که خوردن هیچ غذایی به اندازه لاغر بودن لذت بخش نیست. هر وقت خواستید یک غذای ناسالم در دهان خود بگذارید به فکر لباس تان بیفتید که الان با کاهش وزن اندازه تان شده است.


[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *